אוברקלוקינג – יתרונות, חסרונות ואיך עושים את זה

אוברקלוקינג (בעברית: המהרה) הוא תהליך שבו אנו מאיצים את מהירות המחשב – מעבר לפרמטרים שבהם הוא אמור לעבוד.

הרכיבים שלהם עושים בדרך כלל אוברקלוקינג הם ה-CPU (מעבד) ולפעמים גם כרטיס המסך. אוברקלוקינג מאפשר לכם לשפר את ביצועי המחשב מבלי להוציא כסף על חומרה חדשה ומשודרגת.

מה זה בדיוק אוברקלוקינג?

שבבים שונים במחשב עובדים במהירויות שונות. המהירות הזו מוגדרת כ"מהירות שעון" או "מהירות שעון מעבד" (קלוק ספיד). מהירות שעון גבוהה יותר, משמעותה שהמעבד יכול להריץ יותר פעולות בשנייה, וכך המחשב שלכם יעבוד מהר יותר.

אוברקלוקינג

העניין הוא, שגם מעבדים עם מהירויות שעון מיוצרים, בסופו של דבר, באותו קו ייצור. רק אחרי הייצור, חברות השבבים בודקות את המעבדים, לוקחות כאלה שיוצרו עם פגמים, ומגבילות את המהירות שלהם לפי הצורך. כלומר, לפחות תיאורטית, גם מעבדים שנועדו לעבוד במהירות איטית יחסית, יכולים להיות מהירים יותר אם אנחנו רוצים.

אוברקלוקינג מסיר, למעשה, את מגבלת המהירות על המעבד. כדי לעשות אוברקלוקינג, צריך להגדיל את מכפיל המעבד או את קצב השעון.

אוברקלוקינג – יתרונות וחסרונות

אוברקלוקינג פופולרי במיוחד בקרב חובבי מחשבים וגיימרים, ובכלל בקרב מי שצריך שהמחשב שלו יעבוד במהירות (כמו גרפיקאים או עורכי וידיאו, שצריכים כוח עיבוד גדול יותר במחשב). אם עושים זאת נכון, אוברקלוקינג יגביר את מהירות המחשב ללא עלות.

במיוחד במצב הנוכחי, בו כרטיסי המסך הטובים עולים כסף רב, יש יתרון באוברקלוקינג, והוא מאפשר לקנות כרטיס מסך זול יותר, לקבל ביצועים טובים יותר ולחסוך כסף.

עם זאת, בשנים האחרונות מצטברות ראיות לכך שאוברקלוקינג כבר לא יעיל כמו פעם. המעבדים מהדורות החדשים עובדים כל כך מהר, שאוברקלוקינג כבר לא מאיץ אותם באופן משמעותי. לא פחות חשוב – האצת המעבד עלולה להיות חסרת תועלת אם שאר המחשב לא מסוגל לעמוד בקצב ולספק לכם את הביצועים שאתם צריכים. למשל, אם יש לכם דיסק קשיח מהסוג המגנטי הישן (ולא SSD), אוברקלוקינג של המעבד לא יעזור לו לעבוד מהר יותר.

אוברקלוקינג גם עלול להיות מסוכן. החברות לא מגבילות את המעבדים בשביל הכיף שלהן, הן עושות זאת משום שבשבב היו פגמים, ואם הוא ירוץ מהר מדי, הוא עלול לגרום לבעיות בפעילות המחשב. אוברקלוקינג יכול להוביל לקריסות במחשב, וגם למסך כחול. קריסות מרובות עלולות גם לגרום לנזקים לדיסק הקשיח ולאובדן מידע – עניין מציק ומזיק שאף אחד לא רוצה לחוות.

איך עושים אוברקלוקינג ומה חשוב לבדוק?

כדי להתחיל באוברקלוקינג, צריך קודם כל לבדוק אם המעבד שלכם תומך בכך. למשל, אינטל מוסיפה למעבדים שניתנים להמהרה את האותיות K או X. מעבדים של AMD מסדרת רייזן יכולים לעבור אוברקלוקינג באופן גורף. במידת הצורך, אתם גם יכולים לשאול את חנות המחשבים שלכם, האם אפשר לעשות אוברקלוקינג.

אם החלטתם לעשות אוברקלוקינג, חשוב לבדוק שיש לכם קירור איכותי למחשב. המעבד צריך לכלול צלעות קירור ומאווררים, וכדאי לכם לשקול קירור נוזלי למחשב.

אוברקלוקינג נעשה דרך מסך ה-BIOS. לכל חברת מחשבים יש מסכים משלה, וכדאי מאוד לבדוק את התיעוד שלה לפני שאתם נכנסים לשם ומשנים הגדרות. אם אתם לא בטוחים במה שאתם עושים, כדאי להיעזר במעבדת מחשבים.

אל תקפיצו מיד את המכפיל בצורה משמעותית. עדיף להגדיל אותו באופן הדרגתי, לאתחל את המחשב ולבדוק אם הכל עובד בצורה תקינה. הריצו את המחשב במשך כמה שעות אחרי אוברקלוקינג כדי לוודא שהכל בסדר.

אם אחרי האוברקלוקינג המחשב קורס, מראה מסך כחול או שהתוכנות בו לא עובדות, חזרו לתפריט ה-BIOS והחזירו את ההגדרות למספרים המקוריים.