איך לבחור כרטיס מסך למחשב?

בשנתיים האחרונות, יש שיחה ערה סביב כרטיסי מסך למחשבים – פשוט משום שמשבר הקורונה גרם למחסור בשבבים, ולעליית מחירים של כרטיסי המסך בכל העולם. מי שמעוניין בכרטיס מסך איכותי למחשב, צריך היום לשלם יותר ממה שהיה מקובל בעבר, ויש מחסור כללי ומתמשך ברכיב החומרה הזה.

אבל מה לעשות, מדי פעם אין ברירה וחייבים לשדרג או להחליף כרטיס מסך במחשב. איך יודעים שהגיע הזמן להחליף? ומה צריך לבדוק לפני שבוחרים כרטיס מסך למחשב?

כרטיס מסך חלש יכול לתקוע את הביצועים של המחשב. כלומר, גם אם המעבד והזיכרון מצוינים, כרטיס מסך שלא מתאים לשאר החומרה של המחשב יפגע בשימושים שונים כמו גיימינג, עריכת תמונות, עריכת וידיאו, עריכת תלת מימד ועוד.

מתי צריך להחליף כרטיס מסך?

איך בוחרים כרטיס מסך

הכי פשוט: כאשר כרטיס המסך הישן תקול או מפסיק לעבוד. אם אתם מאתחלים את המחשב והוא לא עולה, או שאתם רואים הבהובים או בעיות אחרות על המסך, ייתכן מאוד שכרטיס המסך התקלקל וצריך להחליף אותו.

אפשר לעבוד בשימושי מחשב בסיסיים גם עם כרטיס ישן, אבל כרטיסי מסך בני כמה שנים עלולים להיתקל בבעיות כמו הצגת סרטים ברזולוציה גבוהה או משחקים כבדים, וגם להפריע בעבודה עם תוכנות עריכת וידיאו, למשל. לכן, אם יש לכם כרטיס בן יותר מ-5 שנים, כדאי לשקול לקנות חדש.

איך בוחרים כרטיס מסך למחשב?

הגדירו את הצרכים שלכם: מה אתם בעצם עושים עם המחשב? אם אתם בעיקר משתמשים בו לעבודה של עריכת מסמכים וגלישה בסיסית באינטרנט, כנראה שאין לכם צורך בכרטיס מסך יקר ומשוכלל. גיימרים בוודאי צריכים כרטיס מסך חזק, כמו גם אדריכלים, מעצבים, עורכי וידיאו וכל מי שעובד עם תוכנות גרפיות כבדות. אבל לא רק הם – אם המחשב משמש כתחנת מולטימדיה ואתם אוהבים לראות סרטים באיכות גבוהה, כדאי לקנות כרטיס מסך מתקדם ולא להסתפק בכרטיסי מסך סטנדרטיים.

זכרון כרטיס מסך: שימושים כבדים במחשב מצריכים כרטיס מסך עם זכרון גדול, לפחות 4GB ואפילו 8GB. למחשב סטנדרטי, מספיק כרטיס מסך עם זכרון של 2GB. אם אתם גיימרים, בדקו את רשימת המשחקים הקבועה שלכם, ומה דרישות החומרה שלהם. אם אתם נוהגים לשחק במשחקים החדשים ביותר, כנראה שאתם צריכים יותר זכרון בכרטיס המסך, אבל אם אתם מעדיפים לשחק במשחקים ותיקים, כמה דורות אחורה, יכול להיות שאתם יכולים להסתפק בכרטיס מסך בדרג ביניים עבור מחשב הגיימינג שלכם.

מחשב נייד או נייח? במחשבים נייחים, אתם יכולים לקנות כרטיס מסך חיצוני חזק ולשדרג את עצמכם בקלות. מחשבים ניידים סטנדרטיים לא מציעים את האופציה הזו. אולם, במחשבי גיימינג ניידים יש אפשרות להחליף כרטיס מסך. בכל מקרה, אם אתם קונים מחשב נייד, בדקו היטב את סוג הכרטיס והאיכות שלו, על מנת לוודא שהמחשב מתאים לצרכים שלכם.

טכנולוגיות חדשות בתחום כרטיס המסך: כמו בכל דבר אחר בתחום המחשוב, הטכנולוגיה של כרטיסי המסכים מתעדכנת ומשתנה. בשנים האחרונות, הטכנולוגיה המדוברת ביותר היא Ray Tracing, המאפשרת תצוגה ריאליסטית במיוחד על מסך המחשב, עד לרמה שקשה להבדיל בין התמונה המיוצרת על המסך ובין המציאות. הטכנולוגיה קיימת שנים רבות, אולם עד לפני כמה שנים לא השתמשו בה במשחקי מחשב, מכיוון שמדובר באלגוריתם שלוקח לו זמן להציג את התמונה, וזו כמובן לא אופציה במהירות הנדרשת של משחקי מחשב. כיום קיימים בשוק כרטיסי מסך שתומכים בטכנולוגיית Ray Tracing, אולם עדיין לא מדובר בשימושים רחבי היקף. אם אתם בעניין של לנסות דברים חדשים (ויקרים), כדאי לבדוק את האופציה של כרטיסי מסך עם Ray Tracing.

התייעצו עם מומחים בחנות מחשבים: אחת הדרכים הטובות ביותר לבחור כרטיס מסך, היא לשוחח עם אנשי מקצוע בתחום, שמכירים את כל החומרה החדשה ויכולים להמליץ לכם על האפשרות הטובה ביותר עבורכם. רוצים לקנות כרטיס מסך? צרו קשר ונשמח לעזור!