איך פותרים לאג במשחקי מחשב?

אחת התקלות הכי מעצבנות בזמן גיימינג היא לאג (Lag), ובעברית – שיהוי. אם אתם גיימרים שמשחקים אונליין, אתם מכירים את התופעה היטב – המשחק שרץ אצלכם במחשב עובד ב-delay לעומת שרת המשחקים, מה שגורם לכך שאתם מגיבים מאוחר לכל פעולה במשחק. ההפרש יכול להיות לפעמים מאוד קטן, אבל במשחקים שבהם הקצב מהיר, כמו FPS, כל מילי שנייה יכולה להיות משמעותית.

איך פותרים לאג במשחקי מחשב?

אתחול המחשב

אולי הפעולה הכי גנרית והכי ברורה מאליה – תעשו ריסטארט למחשב. אתחול מחדש של המחשב מאפשר למערכת ההפעלה להתאפס על עצמה, להתעדכן, למחוק קבצים זמניים מיותרים ולנקות את הזכרון. גם אם אין לכם לאג במשחקים, כדאי לעשות ריסטארט למחשב פעם-פעמיים בשבוע.

אתחול הראוטר

חלק ניכר מבעיות השיהוי בגיימינג קשורות לראוטרים. גם אם אתם מומחים בחומרת מחשב, רוב המשתמשים לא יודעים ולא יכולים לאבחן או לטפל בתקלות תקשורת. אבל, כמו עם המחשב עצמו, אתחול של הראוטר יכול לעזור. נתקו אותו מהחשמל לכמה דקות, וחברו מחדש.

התחברו באמצעות כבל רשת

אם אתם משחקים על מחשב נייד, ייתכן שאתם מעדיפים להתחבר לאינטרנט באמצעות ווייפי. לא תמיד זה מתאים לגיימינג. נסו להתחבר לראוטר באמצעות כבל רשת ולראות אם זה עוזר. אם התחברות באמצעות כבל אינה אופציה, אתם יכולים לנסות להשתמש במגדיל טווח עבור הרשת האלחוטית.

סגירת תוכנות שרצות ברקע

אם אתם מתכננים להיכנס לסשן גיימינג, עדיף לסגור תוכנות מיותרות, במיוחד כאלה שצורכות הרבה זכרון או רוחב פס. אנחנו לא שמים לב, אבל ברקע רצות הרבה תוכנות שאין להן שימוש שוטף, כמו ספוטיפיי, ווטסאפ לדסקטופ, דיסקורד ועוד. סגרו כל מה שאתם לא צריכים ונסו להריץ מחדש את המשחק.

בדקו שאין הורדות ברקע

מערכת ההפעלה חלונות אוהבת מאוד להתעדכן, ולפעמים היא לא שואלת אותנו מתי לעשות את זה. הורדה כבדה ברקע בזמן שאתה משחקים, בהחלט יכולה לגרום ללאג. סיימו את העדכון (עדיף לא להפסיק אותו באמצע) ונסו שנית. בנוסף, אם אתם נוהגים להוריד טורנטים, למשל, סגרו את התוכנה בזמן שאתם משחקים.

עדכנו דרייברים

שימוש בדרייברים ישנים במשך תקופה ארוכה עלול לגרום לבעיות במחשב, וכתוצאה מכך אתם גם עלולים לסבול מלאג בגיימינג. פעם בכמה חודשים, בדקו אם יש גרסאות דרייברים חדשים לחומרה שלכם. בנוסף, שווה לבדוק אם קיים עדכון קושחה לראוטר – ולעדכן בהתאם.

בצעו בדיקת מהירות לחיבור האינטרנט

טכנולוגיות חדשות נכנסות לתחום האינטרנט הקווי בארץ, אבל אין תשתית שחפה מתקלות. יכול להיות שלא שמתם לב ומהירות ההורדה וההעלאה שלכם נפגעה משמעותית. לא תרגישו את זה בעבודה רגילה, אבל בגיימינג פתאום זה בולט. בצעו בדיקת מהירות, ושימו לב לפרמטרים של מהירות הורדה, מהירות העלאה ופינג. אם יש תקלה מהותית – דברו עם ספקית האינטרנט שלכם.

בדקו את הגדרות התצוגה של המשחק

יכול להיות שכרטיס המסך שלכם לא מסוגל להתמודד עם הדרישות הגרפיות של המשחק הספציפי. נסו לשחק עם הגדרות התצוגה של המשחק, כמו FPS ורזולוציה. ייתכן שתוכלו לפתור את הבעיה על ידי תצורת גרפיקה מתונה יותר.