גיבויים: למה זה כל כך חשוב ואיך עושים את זה?

אנחנו רגילים להשתמש במחשב ובטלפון הנייד, ולפעמים שוכחים שמדובר במכשירים מתוחכמים ועדינים, שיכולים להפסיק לעבוד ולהתקלקל בקלות יחסית. הטלפון הסלולרי יכול לקבל מכה או ליפול לאסלה, רכיב כלשהו במחשב יכול להתקלקל – והופ, אין לנו גישה לקבצים, לתמונות ולסרטונים שלנו. לפעמים המצב ניתן לתיקון, אבל לפעמים הנזק כל כך גדול, שאי אפשר לשחזר את הנתונים. זה לא כיף לאבד אלפי תמונות או מסמכים חשובים של העבודה. לכן, תמיד כדאי לגבות את הקבצים החשובים שיש לנו על המחשב והטלפון.

גיבויים

שני סוגים של גיבויים

עדיף גיבוי אחד מכלום, אבל אם אתם כבר עושים גיבויים, כדאי לעשות שני סוגים של גיבויים – גיבוי על מחשב מרוחק (גיבוי בענן) ובנוסף, גיבוי על דיסק קשיח חיצוני או על זיכרון נייד (דיסק און קי). למה לגבות בשני מקומות? פשוט מאוד – חוק הגיבויים אומר "שניים הם אחד, אחד הוא כלום". כלומר, אם אתם באמת רוצים להגן על הנתונים שלכם, קחו בחשבון שגם גיבוי יכול להתקלקל או להיעלם. כששומרים גיבוי בענן, אין ודאות שהוא לא יימחק. אתם עלולים לאבד גישה לגיבוי הזה (למשל, אם שכחתם את הסיסמא או אין לכם גישה למייל שאיתו נרשמתם לשירות). כששומרים גיבוי פיזי, גם כן יש סיכון מסוים – הוא יכול להתקלקל או שמישהו יכול לגנוב אותו. לכן, תמיד עדיף לגבות בשני מקומות שונים, בשני סוגים שונים של גיבויים.

כל כמה זמן מומלץ לגבות?

תדירות גיבויים סבירה היא פעם בשבוע, אלא אם כן אתם יוצרים כמויות גדולות של קבצים חדשים בכל יום, ואז עדיף לבצע גיבוי יומי. בכל מקרה, עדיף גיבוי קצת ישן ולא מעודכן, מאשר להיות בלי גיבויים בכלל.

גיבוי על דיסק קשיח חיצוני

דיסקים קשיחים חיצוניים מספקים פתרון גיבוי מעולה ואמין, עם נפח אחסון גדול ובמחיר נוח מאוד. דיסק קשיח חיצוני בנפח של 1TB (טרה בייט אחד) יכול להספיק למשתמש הרגיל בשביל גיבויים של מסמכים ותמונות, שמירות של משחקים וכו'. אם אתם רוצים לשמור כמות גדולה של סרטונים, אנו ממליצים להשתמש בדיסק בנפח 4TB – שמספק מקום בשפע.

דיסקים חיצוניים מתחברים בקלות לכל מחשב באמצעות USB. רובם מציעים היום חיבור USB 3.0, שמאפשר העברת נתונים מהירה במיוחד. לרוב גם לא צריך תוכנה מיוחדת. פשוט מחברים את הדיסק למחשב, ומעתיקים את הנתונים. אם אתם צריכים לגבות את הטלפון שלכם, תצטרכו לחבר אותו למחשב, להעתיק לשם את הקבצים, ואז לגבות אותם על הדיסק החיצוני.

דיסק קשיח חיצוני של חברה איכותית כמו סיגייט או WD עבר בדיקות קפדניות ואמור להיות עמיד למדי בפני זעזועים. עם זאת, מומלץ לשמור את הדיסק במקום בטוח והרחק ממקורות חום (במילים אחרות, לא באוטו…).

גיבוי על דיסק און קי

דיסק און קי, או זכרון נייד, זמין היום במחירים מצחיקים וכמעט בכל חנות מחשבים או חנות ציוד משרדי. זכרונות ניידים מתאימים בעיקר לגיבויים קטנים, והם לא מציעים נפח אחסון ענק כמו זה של דיסקים קשיחים חיצוניים. מכיוון שהם גם קטנים מאוד פיזית, יש להם נטייה מעצבנת ללכת לאיבוד, אז מוטב לא להסתמך עליהם כמקור גיבוי בלעדי. היתרון העיקרי שלהם הוא המחיר, והעובדה שהם קטנים וקלים לאחסון. גם זכרונות ניידים מתחברים בקלות לכל מחשב ומאפשרים העתקת נתונים מהירה. מומלץ שלא להתפתות ולקנות דיסק און קי לא ממותג, ולרכוש רק זכרונות ניידים של חברות אמינות כמו סאנדיסק.