דיסק קשיח SSD – היתרונות של טכנולוגיית אחסון חדשנית

מתכננים לקנות מחשב נייד או נייח בתקופה הקרובה (או שאולי כבר קניתם)? במהלך החיפושים שלכם, בוודאי נתקלתם במונח SSD – הסטנדרט החדש-יחסית בכל הקשור לאחסון נתונים במחשבים. במאמר זה נסביר מה זה SSD, מהם היתרונות של דיסק קשיח SSD והאם כדאי לקנות מחשב עם דיסק קשיח שכזה.

דיסק קשיח SSD

מה זה SSD?

עד לפני כמה שנים, ברוב המחשבים, הדיסק הקשיח היה מסוג HDD – הארדיסק מסורתי מגנטי, השומר על הנתונים והקבצים שלכם במחשב, גם כאשר המחשב לא עובד ומנותק מהחשמל. הדיסק הקשיח הרגיל דומה קצת לפטיפון – יש לו פלטה מגנטית שמסתובבת ומעין מחט שקוראת את הנתונים. כבר מהתיאור הזה אתם יכולים להבין את החסרון הבולט של דיסק קשיח HDD סטנדרטי – הוא מורכב מחלקים נעים די עדינים, מה שהופך אותו לרגיש ועדין. דיסק קשיח כזה נוטה לתקלות ולאובדן מידע, במיוחד אם הוא נחשף להפסקות חשמל, נפילות מתח או מכות פיזיות.

SSD (ראשי תיבות של Solid State Drive) הוא דיסק קשיח לאחסון נתונים – רק שכאן הנתונים נשמרים על שבבי זכרון פלאש, בדומה לדיסק און קי. השבבים שומרים את המידע גם כאשר הם לא מחוברים למקור כוח. אלה לא אותם שבבים שנמצאים בשימוש בזכרונות ניידים – הם אמינים ומהירים יותר. ב-SSD אין חלקים נעים כמו בדיסק מגנטי.

מהם היתרונות של דיסק SSD?

דיסק קשיח מסוג SSD מאפשר גישה מהירה יותר לנתונים מדיסק קשיח מסורתי. לכן, התקנת מערכת הפעלה על דיסק SSD תגרום למחשב לעלות מהר יותר כשמדליקים אותו. וזה לא הכל – משחקי מחשב, סרטונים ותוכנות – הכל רץ מהר יותר כאשר משתמשים ב-SSD.

ה-SSD קטן משמעותית מדיסק קשיח רגיל, ומפחית מהמשקל של מחשבים ניידים. כאשר מדובר על מחשבים נייחים, אפשר להתקין יותר דיסקים קשיחים בפורמט SSD במארז למחשב – מה שמאפשר אחסון נתונים בנפח גדול.

בנוסף, דיסק קשיח SSD מתחמם הרבה פחות מכונן קשיח סטנדרטי, ולכן הוא מעולה למחשבי גיימינג או מחשבים חזקים, ומסייע להפחית את טמפרטורת העבודה שלהם.

העובדה של-SSD אין חלקים נעים הופכת את הדיסק לאמין יותר, וחשוף פחות לתקלות ומחיקת מידע.

מהם החסרונות של SSD?

החסרון העיקרי של דיסק קשיח SSD הוא המחיר – מאחר שמדובר על טכנולוגיה חדשה ויעילה יותר, הדיסקים האלה יקרים יותר, ובהתאם מייקרים את המחשבים שבהם הם נמצאים.

חסרון נוסף – עדיין קשה למצוא בשוק דיסק SSD בנפח אחסון גדול. אנחנו רגילים לקנות דיסקים של 2 טרה ויותר כברירת מחדל למחשב, אבל נדיר למצוא כונני SSD שהנפח שלהם גדול מ-2 טרה בייט.

האם כדאי לקנות מחשב עם SSD?

באופן עקרוני, התשובה היא כן. דיסק קשיח SSD יעניק לכם מחשב מהיר יותר וטכנולוגיית אחסון נתונים אמינה ויציבה יותר. אם אתם קונים מחשב נייח ויש לכם צורך באחסון כמות גדולה של נתונים (משחקים, סרטים וכו'), הפתרון לכך הוא מחשב עם שני דיסקים – אחד SSD למערכת ההפעלה (מה שיבטיח עלייה מהירה יותר של המחשב), ודיסק נוסף מגנטי, בנפח גדול יותר, לאחסון נתונים שלא דורשים גישה מהירה באופן מיוחד, כמו מסמכים ותמונות.

כמו תמיד, אנחנו ממליצים גם לרכוש אופציה לגיבוי – דיסק קשיח חיצוני – על מנת לוודא שהנתונים והמסמכים שלכם שמורים היטב.