המחשב הנייד מתחמם? הנה כמה טיפים לקירור הלפטופ

ישראל מדינה חמה, ומחשבים ניידים לא אוהבים חום. יש כבר לא מעט אנשים שבכלל לא משתמשים במחשבים נייחים, וכל העבודה שלהם מבוצעת על לפטופים. כשהמחשב הנייד הוא המחשב העיקרי (ולפעמים היחידי) בבית, חשוב במיוחד לשמור עליו שלא יינזק.

מחשבים ניידים נוטים להתחמם בסיטואציות מסוימות. לפעמים מדובר בתקלה שמצריכה טיפול של מעבדת מחשבים, אבל אפשר גם לשמור על הלפטופ ולמנוע ממנו להתחמם באמצעות הטיפים הבאים:

הניחו את הלפטופ על משטח ישר וקשה

זה מאוד כיף לשבת על הספה עם שמיכה או במיטה עם כרית וחתול, ולהניח את המחשב הנייד על הברכיים או על משטח רך אחר. הבעיה היא, שמחשבים ניידים צריכים להיות על משטח ישר וקשה כדי שהמאווררים שלהם יעבדו בצורה הטובה ביותר. אם אתם מניחים את המחשב על שמיכה או בצורה עקומה, אתם עלולים לחסום את פתחי יציאת האוויר מהלפטופ. כך, האוויר החם לא יכול לצאת מהמחשב – והוא מתחמם.

השתמשו במשטח קירור למחשב נייד

בהשקעה קטנה ממש, אתם יכולים לרכוש לעצמכם משטח קירור למחשב נייד. משטחים אלה בדרך כלל מתחברים ל-USB וכוללים מאוורר או שניים. תוספת המאווררים תסייע לקרר את המחשב הנייד שלכם. בחלק מהמשטחים אפשר להשתמש גם במיטה, ולא חייבים להניח אותם על שולחן.

ודאו שנתיבי האוויר נקיים ולא חסומים

מחשבים ניידים אולי נראים אטומים, אבל גם הם יכולים לצבור אבק ולכלוך בחלקים הפנימיים שלהם. במחשבים נייחים יש כל מיני אפשרויות לשמירה על נקיון המחשב – כמו בחירת מארז מחשב עם פילטרים מתאימים, אבל במחשבים ניידים אין ממש אפשרות לשחק עם מערכת הקירור או המארז. לכן, מומלץ לקחת את הלפטופ למעבדת מחשבים פעם בשנה, כדי לנקות אותו מאבק ולשפר את מצב מערכת הקירור. אם אתם ממש יודעים ובטוחים במה שאתם עושים, אתם יכולים לקנות פחית אוויר דחוס, ולנקות את הלפטופ בעצמכם.

הימנעו משמש ישירה

זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל לפעמים לא שמים לב, והמחשב מונח באזור שבו יש שמש ישירה וחזקה. הקפידו להניח את המחשב במקום קריר – גם כאשר אתם לא משתמשים בו. חשיפה לשמש ישירה יכולה גם לעוות את חלק הפלסטיק החיצוניים של המחשב ולגרום לנזקים של ממש.

בדקו שהמאווררים של המחשב הנייד עובדים

מכיוון שלרוב אנחנו לא פותחים את המארז של המחשב הנייד, יכול להיות שיש תקלה במאווררים ואנחנו לא יודעים זאת. כאשר המאווררים לא עובדים – המחשב הנייד יתחמם במהירות. אם אתם שומעים שקט מוחלט מהלפטופ בזמן שאתם עובדים עליו, ייתכן שהמאווררים כבר לא עובדים. לחלופין, רעש מוגזם, חריקות או דפיקות, יכולים להעיד על כך שהמאווררים ניזוקו וצריך להחליף אותם.

בדקו את טמפרטורת המחשב באמצעות תוכנה

תוכנות כמו SpeedFan מנטרות את מצב המאווררים במחשב – הן בודקות את מהירות המאוורר, הטמפרטורה וגם את המתח שבו המאוורר עובד. באמצעות תוכנות כאלה אפשר לוודא שהמאווררים עובדים ושהטמפרטורה של המחשב הנייד לא חמה מדי.

החליפו את המשחה הטרמית

משחה טרמית למעבד מסייעת לשמור על טמפרטורת עבודה מתאימה של המחשב. אם הלפטופ שלכם ישן, ייתכן שהמשחה התייבשה, התפוררה או לא עושה יותר את העבודה, וצריך למרוח מחדש. אפשר להיעזר במעבדת מחשבים או לעשות זאת עצמאית.