מקלדות גיימינג – מקלדות איכותיות שהן לא רק לגיימרים

הרבה פעמים נדמה שכשמוצר כלשהו מתויג כ"גיימינג" (כמו עכברי גיימינג או אוזניות גיימינג), כל מה שמיוחד בו זה שהוא כולל תאורה בולטת ועיצוב מוגזם. זה כמובן ממש לא נכון – אביזרי מחשב לגיימרים מעוצבים ומתוכננים להתאים לסגנון שימוש אינטנסיבי ותכוף במחשב, ואפילו לתאורה יש תפקיד חשוב.

ולכן, כשמדובר על מקלדות גיימינג, אנחנו אוהבים להסביר שאלה מקלדות איכותיות שמתאימות גם למי שלא משחק במחשב, או משחק רק לפעמים. מה חשוב לבדוק לפני שקונים מקלדת גיימינג?

מקלדת גיימינג Corsair K55 RGB Pro

מאפיינים של מקלדות גיימינג

אחד הפרמטרים החשובים שצריך לבדוק, הוא גודל המקלדת. כלומר, כמה מקשים היא מכילה. בעולם מקלדות הגיימינג כיום, יש מגוון אפשרויות עשיר במיוחד בכל הקשור לגודל המקלדת. יש מקלדות בגודל מלא (100%), שכוללות גם את מקשי המספרים בצורת ריבוע בצד. זוהי למעשה הפריסה הסטנדרטית והוותיקה של מקלדות מחשב. יש מי שמעדיף פריסה מצומצמת יותר, ואפשר למצוא מקלדות ללא מקשי המספרים בצד (מקלדות Tenkeyless, או TKL). ברוב המקרים, מקשי המספרים לא נחוצים לגיימרים, מכיוון שרוב השימוש נעשה בחלק המרכזי של המקלדת (מקשי WASD וכו'). כך, אפשר לקנות מקלדת קטנה וקומפקטית יותר, שתופסת פחות מקום על השולחן ומאפשרת תנועת עכבר חופשית ומרווחת יותר.

פרמטר חשוב נוסף הוא יכולת התכנות של המקלדת וכפתורי המאקרו. גיימרים זקוקים לפיצ'ר הזה, כדי לתכנת מקשים לבצע סדרת פעולות מוגדרת מראש, מה שחוסך הרבה זמן במשחק, ומאפשר פעולה מהירה ומדויקת יותר. מקלדות גיימינג מגיעות לרוב עם כפתורי מאקרו ספציפיים, וניתן לתכנת אותם באמצעות תוכנה ייעודית.

מקלדות גיימינג מכניות הפכו בשנים האחרונות לסטנדרט. מקלדת מכנית כוללת סוויצ'ים ספציפיים מתחת לכל מקש, מה שהופך אותה לעמידה יותר, קלה יותר לתיקון וניקוי, ומתאימה יותר לתכנות והתאמה אישית. מדובר גם במקלדות יותר נוחות להקלדה ויותר בריאות עבור הידיים, כך שהן מתאימות גם למי שמקליד הרבה, ולא רק לגיימרים. מקלדות גיימינג מכניות הן לרוב מעט יקרות יותר, אולם שוות את ההשקעה, משום שהן מחזיקות הרבה יותר זמן.

פונקציה מעניינת נוספת של מקלדות גיימינג, היא היכולת לזהות הקלדה על כמה מקשים במקביל. בפעולות רגילות במחשב, אנחנו לרוב לא מעוניינים בפונקציונליות כזו – כי לרוב לחיצה על כמה מקשים במקלדת נעשית בטעות. אבל במהלך סשן גיימינג, לפעמים יש צורך בשימוש בכמה מקשים במקביל. הפונקציה הזו נקראת Key Rollover, ויותר ספציפית n-Key Rollover, כאשר ה-n מייצגת את מספר המקשים שאפשר ללחוץ עליהם במקביל. כמובן שאין צורך ב-n של עשרות מקשים במקביל, אבל ככל שהפרמטר הזה גבוה יותר, כך תוכלו ללחוץ על יותר מקשים במקביל בעת המשחק.

תאורה במקלדות גיימינג היא לא רק בשביל הדאווין. באמצעות תאורה שאפשר לקנפג, ניתן לחלק את המקלדת לאזורים שונים על פי השימוש שלהם במשחק. גם אם יש למקלדת רק צבע תאורה אחד, מדובר בפונקציה שימושית, כמו למשל כאשר משחקים בחדר חשוך או כאשר רוצים להבליט חלק מהמקשים למשחק נוח.