פסח גם במחשב: ניקוי המחשב מבפנים ומבחוץ לכבוד החג

חג הפסח מתקרב ואתם בוודאי מנקים במרץ כל פינה בבית, זורקים דברים ישנים ומצחצחים הכל לכבוד החג. ומה עם המחשב שלכם? עליו חשבתם לקראת החג? אם אתם כבר בשוונג של נקיונות, למה לא לתת למחשב שלכם איזה טיפול-ניקוי מפנק? כשאנחנו אומרים "ניקוי המחשב" – אנחנו מתכוונים גם דיגיטלית וגם מבחינת חומרה. המחשב הוא כלי שאנחנו משתמשים בו יום-יום, והוא צובר "לכלוך" במהלך השימוש הזה. ניקוי המחשב על בסיס קבוע ישמור עליו, יבטיח את הביצועים שלו וימנע אובדן נתונים.

ניקוי מחשב

ניקוי המחשב לכבוד הפסח – מה כדאי לעשות?

ניקוי קבצי זבל מהמחשב

המחשב שלכם מייצר כמות עצומה של קבצים במהלך העבודה שלכם עליו. חלקם קבצים חשובים שאתם בוודאי רוצים לשמור, אבל הרבה מהקבצים מיותרים, ואפשר ורצוי למחוק אותם אחת לתקופה. בעבר היה צורך להכיר את התיקיות הספציפיות שאליהן צריך להיכנס ולדעת בדיוק מה למחוק, אבל היום יש כלים ותוכנות שעושים את זה בשבילנו. כדאי לנקות את הקבצים המיותרים תקופתית ולא לחכות שייגמר המקום בדיסק הקשיח.

ב-Windows קיים כלי לניקוי הדיסק הקשיח, שמאפשר לכם למחוק קבצים זמניים:

  1. הקלידו "ניקוי דיסק" בשורת החיפוש של Windows.
  2. בחרו את הכונן הרצוי לניקוי והקליקו "אישור".
  3. תחת "קבצים למחיקה", בחרו את הקבצים המיותרים שאתם רוצים למחוק.
  4. הקליקו שוב "אישור".

אם אתם רוצים לפנות עוד מקום, אתם יכולים גם למחוק קבצי מערכת. בכלי ניקוי הדיסק של חלונות, אפשר לבחור "נקה קבצי מערכת".

קיימות גם תוכנות מצוינות למחיקת קבצים זמניים, כמו למשל CCleaner, שמנקה את המחשב וגם מסלקת קבצים הפוגעים בפרטיות שלכם.

סידור הקבצים בתיקיות

כולנו זורקים מדי פעם קבצים על שולחן העבודה, או שוכחים להוריד מהג'ימייל ולתייק במקום הנכון. סדרו את הקבצים המפוזרים שלכם, ודאו שיש להם שמות הגיוניים וזכירים שתוכלו לחפש, ומחקו מה שלא צריך – במיוחד קבצים גדולים כמו סרטונים או תמונות שכבר אין לכם בהם צורך.

תיקון הדיסק הקשיח באמצעות CHKDSK

במערכת ההפעלה Windows יש אופציה לסריקה ותיקון הדיסק הקשיח. דיסקים קשיחים מגנטיים עלולים לצבור שגיאות ותקלות קטנות במהלך העבודה, ובסופו של דבר זה עלול להוביל לאובדן נתונים או לקריסת המחשב. על מנת להריץ את הכלי, בחרו את הכונן הרצוי במחשב, הקליקו על הכפתור הימני של העכבר, ובחרו "תכונות". בחלון שנפתח, בחרו בטאב "כלים", ושם תמצאו כפתור "בדיקה"  שיסרוק את הדיסק הקשיח שלכם. המערכת תודיע לכם אם אתם צריכים את הסריקה או לא. התהליך לוקח זמן מה, לעתים אפילו חצי שעה. אם הכלי ימצא שגיאות בדיסק, הוא ינסה לתקן אותן. בכל מקרה, מומלץ לגבות את הנתונים שעל הדיסק לפני ביצוע ניקוי.

ניקוי המקלדת

האמת, לא בטוח בכלל שאתם רוצים לראות מה מתחבא בתוך המקלדת שלכם – מפירורי לחם ועד שערות של החתול, ועוד כל מיני דברים שעדיף לא לדבר עליהם. מקלדות נוטות לצבור כמויות גדולות של לכלוך, ואם אתם כבר מנקים את סביבת העבודה שלכם, כדאי לא להזניח את המקלדת. מקלדות זולות ובסיסיות לא ניתנות לפירוק, והמקסימום שאפשר לעשות זה להפוך אותן, לנער קצת, ולקוות שייצא קצת לכלוך. אם יש לכם מקלדת מכנית איכותית, אתם יכולים לפרק את המקשים, לנקות את הלכלוך שהצטבר, לשטוף ולייבש את המקשים ולהחזיר הכל למקום. טיפ: צלמו את המקלדת לפני הפירוק כדי שתדעו לאן להחזיר כל מקש. הנה סרטון הדרכה לניקוי המקלדת:

ניקוי גוף המחשב

לא משנה כמה פילטרים יש על מארז המחשב הנייח שלכם, אבק ושאר לכלוך תמיד עלולים להיכנס. אבק שמצטבר על רכיבי החומרה השונים במחשב, כמו מאווררים או כרטיס מסך, עלול לפגום בביצועים של המחשב ואף לגרום לנזקים. אין צורך לפתוח את המחשב כל יום, אבל פעם בתקופה כדאי לנתק את המחשב מהחשמל ולפתוח את המארז, כדי לראות מה קורה בפנים. את הניקוי מומלץ לבצע באמצעות פחית אוויר דחוס בלבד, ובכל מקרה – אם אתם לא יודעים איך לנקות, גשו למעבדת מחשבים, שם יבצעו את הניקוי עבורכם.

סריקת המחשב באמצעות אנטי וירוס וכלי הגנה נוספים

האיומים על הנתונים הדיגיטליים שלנו רק מתגברים עם השנים. וירוסים, רוגלות, רושעות, כופרות – לא חסר. במסגרת הנקיונות, כדאי גם לסרוק את המחשב באמצעות תוכנת אנטי וירוס. התוכנות של היום לא מחפשות רק וירוסים, אלא שלל קבצים מזיקים אחרים, וגם קבצים שפוגעים בפרטיות שלכם, ומנקה אותם.

ניהול כבלים

הברדק הזה שמתחת לשולחן? כבלים שמתפתלים, נקשרים ונראים כמו ערימת זחלים מכוערת? הגיע הזמן לסדר את העסק. נתקו את המחשב מהחשמל, וארגנו את הכבלים שלכם בצורה נוחה ומסודרת. ודאו שהכבלים לא מסתבכים אחד בשני, סדרו את התקעים בחשמל בצורה הגיונית והעיפו כבלים שאינם בשימוש. קצת פחות בלאגן בעיניים בהחלט ייתן תחושה של נקיון, וימנע כל מיני תקלות שעלולות להיגרם בגלל כבלים שיוצאים מהשקע או מישהו שמועד בגלל כבל שזרוק באמצע החדר.

גיבויים

סיימתם? המחשב נקי? המקלדת מצוחצחת? התיקיות מסודרות? זה הזמן לחבר למחשב דיסק קשיח חיצוני ולגבות את כל הקבצים החשובים.

חג שמח!