שומרים מסמכים על הטלפון הנייד? כך תגנו עליהם

אבטחת מידע ושמירה על הפרטיות צריכות לעניין כל אחד, גם אם אתם לא עוסקים באיתור האקרים ביחידת סייבר מובחרת. לכל אחד יש מסמכים אישיים שצריך להגן עליהם, תמונות שאף אחד לא צריך לראות והתכתבויות שהשתיקה יפה להן.

שיטה אחת לשמירה על הפרטיות היא פשוט למחוק קבצים ומסמכים שאין בהם צורך יותר, או שרצוי שלא ייחשפו. אבל ברוב המקרים, האתגר הוא לשמור על המסמכים בצורה מאובטחת, כך שלא יחטטו בהם, ובכל זאת יאפשרו לנו גישה אליהם במידת הצורך.

הצפנת קבצים השמורים על המחשב או הטלפון היא דרך מצוינת להגן על הפרטיות שלכם ולהבטיח לעצמכם גישה לקבצים האלה. אפשר להגן על הקבצים באמצעות סיסמאות ולהצפין אותם על ידי שימוש בתוכנות שונות.

אבל, האם ידעתם שאתם יכולים להצפין קבצים גם בסמארטפון שלכם? בימינו, יש אנשים רבים שלא משתמשים כמעט במחשב נייח או נייד, ומבצעים את רוב העבודה שלהם על הטלפון הסלולרי. כתוצאה מכך, רוב המסמכים החשובים נשמרים בתיבת המייל או על הטלפון עצמו. קו ההגנה הראשון שלכם הוא כמובן הגנה על הסלולרי בסיסמא, אבל לא כדאי להסתפק בכך, ומומלץ להגן ספציפית על קבצים חשובים.

הצפנת קבצים באמצעות אפליקציה

אם יש לכם טלפון עם מערכת הפעלה אנדרואיד, אתם יכולים להוריד אפליקציה שמבצעת הצפנה של קבצים. אפליקציה כמו SSE – File/Text Encryption & Password Vault מאפשרת לכם להצפין קבצים, הודעות טקסט ושאר מסמכים חשובים. אפשר לשמור את כל המסמכים במעין "כספת" ייעודית שמציעה האפליקציה, ומוגנת בסיסמא.

אפליקציה נוספת שמיועדת להצפנת קבצים בסלולרי היא Crypt4All Lite, המאפשרת להצפין קבצים לפני שמעלים אותם לשירותי ענן או לשמור אותם על הסלולרי. האפליקציה עובדת על בסיס האלגוריתם 256 bit AES, שנמצא בשימוש נרחב בארה"ב.

אבטחת מידע בילט אין בסמארטפון

הסמארטפונים של היום מציעים גם אפשרויות אבטחה בילט-אין. למשל, אם יש לכם סמארטפון של סמסונג, תוכלו להשתמש בפונקציה של תיקייה מאובטחת. תיקייה זו שומרת על היישומים ועל התוכן הפרטי שלכם, כמו תמונות ואנשי קשר, באמצעות סיסמא, PIN או טביעת אצבע. ניתן להשתמש בה גם אם אתם לא נועלים את הטלפון.

כדי להשתמש בתיקייה מאובטחת של סמסונג, היכנסו אל הגדרות > והקליקו על זיהוי ביומטרי ואבטחה. לאחר מכן, בחרו תיקייה מאובטחת ואשרו את תנאי השימוש. בשלב זה תידרשו להזין את פרטי חשבון הסמסונג שלכם, ולבחור סוג סיסמא. לאחר שתגדירו את התיקייה, תוכלו לאחסן בה קבצים שונים.

גם גוגל מציעה אפשרויות אבטחה שונות לשמירה על תמונות וסרטונים, אם אתם משתמשים באנדרואיד ובגוגל תמונות. אפליקציית התמונות של גוגל מציעה אפשרות שנקראת "תיקיית כספת", המוגנת על ידי נעילת המסך הרגילה של הטלפון. כדי להגדיר תיקייה כזו, היכנסו לאפליקציית Google Photos, הקליקו על סמל הספריה > כלי ניהול > תיקיית הכספת ועקבו אחר ההוראות.